SMACZNE WNĘTRZE – JAK ZAPROJEKTOWAĆ FUNKCJONALNĄ KUCHNIĘ?

Kuchnia to serce domu. Często to słyszymy i zdecydowanie jest to prawdą! W końcu kto nie lubi zjeść pysznych dań w dobrym towarzystwie?

Jednakże, poza umiejętnościami gotowania, w kuchni najważniejsza jest jej funkcjonalność. Dlaczego? W nieprzemyślanej kuchni nawet najlepszemu kucharzowi ciężko będzie stworzyć pyszne danie.

Poruszaj się płynnie po kuchni niczym w tańcu.

Przemyśl, krok po kroku, jak funkcjonujesz w kuchni! Zaczynasz od wyciągnięcia zakupów z toreb? Warto zatem zaplanować miejsce, gdzie odłożysz wygodnie siatki z zakupami. Następnie myjesz owoce czy warzywa, lub chowasz produkty do lodówki? Dobrze jeśli będziesz mieć zlew i lodówkę niedaleko od siebie – pozwoli Ci to na pracę bez zbędnego bałaganu i przyspieszy przygotowywanie posiłków. Następnie obróbka produktów – obieranie, krojenie i gotowanie. Zadbaj, by kosz na śmieci nie był schowany na drugim końcu kuchni – zapewnisz tym większą czystość w tej strefie. Kuchenka i piekarnik – przemyśl gdzie odstawisz gorące garnki z gotowymi posiłkami. Przygotowujesz posiłki w innej kolejności? Dostosuj przestrzeń do swoich potrzeb.

Przestrzeń do pracy – kluczem do sukcesu

 

Poza dobrym rozplanowaniem jak będziemy funkcjonować w kuchni i jak podzielić tą strefę, niezwykle istotne jest przemyślane zaprojektowanie blatu roboczego. Nie może być go za mało. Pomyśl ile miejsca wykorzystujesz podczas gotowania – rozłożenie wszystkich składników, przyprawy, miski, talerze i deska do krojenia, potrzebują trochę przestrzeni do wygodnej i bezpiecznej pracy.

Mądre przechowywanie

Poza przestrzenią do przygotowywania dań potrzeba miejsca gdzie można przechowywać nie tylko talerze, czy sztućce, ale również garnki, przyprawy, pudełka, blachy na ciasto, sprzęty kuchenne, jak i  samą żywność. Dobry podział i wykorzystanie przestrzeni szafek, to podstawa przy wygodnym użytkowaniu tej przestrzeni. 

Wyspa kuchenna – wiele funkcji w jednym

Jeśli masz możliwość, wykorzystaj metraż swojej kuchni i zainwestuj w wyspę kuchenną. Możesz ją przeznaczyć jako miejsce na płytę indukcyjną, lub dodatkową przestrzeń roboczą. To także świetna opcja na dodatkowe miejsce do przechowywania. Świetnie sprawdzi się we wnętrzach z nieco większym metrażem.

Baw się kolorem i fakturą

Wybierając materiały do wykończenia kuchni, nie ograniczaj się! Przed podjęciem decyzji, sprawdź czy na blacie czy szafkach nie zostają ślady palców, dopytaj jak dbać o daną powierzchnię, a także czy kolor się nie odbarwi z biegiem czasu. W ten sposób zapewnisz sobie unikalny design we wnętrzu!