GRA ŚWIATŁA W SALONIE

Urządzanie wnętrz to nie tylko wybór mebli, koloru ścian, dekoracji, czy dylematów między panelami, drewnianym parkietem, a płytkami. To oświetlenie decyduje o ostatecznym efekcie. 

 

Dziś możecie przeczytać o tym, jak ważne jest oświetlenie salonu i poznać sposoby na funkcjonalną aranżację, by nasze wnętrze stało się reprezentacyjnym miejscem i ozdobą całego mieszkania.

W urządzaniu wnętrz nie istnieje jedna złota zasada, której należy się kurczowo trzymać. Wnętrze powinno być dopasowane do potrzeb, oczekiwań i sposobów funkcjonowania mieszkańców, zatem dla każdego co innego będzie bardziej odpowiednie. Jednakże, planując oświetlenie mamy kilka zasad, które mogą okazać się niezwykle pomocne urządzając funkcjonalną przestrzeń.

 

PRZEMYŚLANE OŚWIETLENIE

 

Projektowanie oświetlenia możemy rozpocząć w momencie kiedy znamy finalny układ całego pomieszczenia. Od tego zależeć będzie gdzie umieścimy punkty świetlne i jaki efekt końcowy osiągniemy.

 

Znaczenie ma tutaj także naturalne światło słoneczne – gdzie umiejscowione są okna, czy jak dużo światła dostarczają. Te kluczowe czynniki wskażą nam właściwe umiejscowienie i wybór opraw oświetleniowych. Należy pamiętać jednak, że nie można kierować się tylko i wyłącznie najnowszymi trendami, ale przede wszystkim dopasować to, co pasuje do naszej aranżacji. Warto zadbać też o różnorodne źródła oświetlenia, które pozwolą nam dostosować je do naszych potrzeb i stworzyć odpowiedni klimat we wnętrzu.

 

Ilość głównych punktów świetlnych powinniśmy dopasować do wielkości pomieszczenia, dodając przynajmniej jeden rodzaj oświetlenia tworzący klimat.

 

RODZAJE OPRAW OŚWIETLENIOWYCH

 

Aby dobrze zaplanować oświetlenie w salonie, przydatna jest wiedza o dostępnych rodzajach opraw oświetleniowych.

 

  • oświetlenia podtynkowe – są to oprawy, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Znajdują się, jak sama nazwa wskazuje, pod tynkiem. Montuje się je w sufitach podwieszanych. Trzeba jednak pamiętać, by zaplanować je na wczesnym etapie projektowania.
  • lampy sufitowe – wśród lamp zawieszonych na suficie wyróżniamy kilka rodzajów: żyrandole, plafony, tuby sufitowe, systemy szynowe, zwisy. Są wygodne do montażu i powszechnie dostępne, w różnych kształtach, kolorach i materiałach wykończenia oprawy oświetleniowej. 
  • kinkiety – czyli inaczej lampy ścienne. Tu także należy zaplanować je na etapie wczesnego projektowania, aby odpowiednio poprowadzić okablowanie w trakcie prac wykończeniowych. 
  • lampy podłogowe i stołowe – takie oświetlenie najłatwiej wprowadzić do wnętrza, nawet po skończonej realizacji. Poza zapewnieniem dodatkowego źródła światła, pełnią także funkcję dekoracyjna, warto więc odpowiednio dobrac je do aranżacji wnętrza.
  • taśmy ledowe – jest to oświetlenie ozdobne, które może podkreślić charakter wnętrza. Istnieje wiele sposobów ich montażu, warto zatem dobrać odpowiedni do potrzeb i oczekiwanego efektu. Istotne jest zaplanowanie na etapie projektowym źródła zasilania taśmy ledowej. 
  • oświetlenie ozdobne – są to m.in. neony, girlandy świetlne, itp. – zapewniają one delikatne i rozproszone światło, które sprawiają, że we wnętrzu tworzy się ciepły i przytulny klimat.

 

OŚWIETLENIE, A FUNKCJONALNOŚĆ WNĘTRZA

 

Funkcjonalne rozplanowanie oświetlenia może okazać się nie takie łatwe, szczególnie, kiedy mamy do czynienia z salonem połączonym z kuchnią. Ważne jest, by każda strefa była oświetlona osobno. 

 

Strefa jadalna z kuchnią powinna być dobrze oświetlona, bo jest to miejsce, gdzie wykonujemy wiele czynności, do których niezbędne jest światło. 

 

Strefa relaksu nie wymaga już tak dobrego oświetlenia, zatem wystarczy jeden główny punkt świetlny, najlepiej z możliwością ściemniania, by dostosować je do własnych potrzeb, wraz z dodatkową opcją, która zbuduje nam nastrój w pomieszczeniu. 

Lampy, które rozpraszają światło ku górze, dają efekt przyciemnionego pomieszczenia, dając w efekcie miękkie i delikatne światło idealne do odpoczynku. 

 

Należy zwrócić również uwagę na barwę światła. To one dają nam efekty wizualne, która albo podbijają efekt relaksu, albo pomagają nam pozostać w skupieniu w trakcie pracy.

 

Ciepła barwa światła, to taka, której odcień wpada w pomarańczowy odcień. Wpływa pozytywnie na nasz organizm i ułatwia ona rozluźnienie oraz odpoczynek. 

Jeżeli zależy nam jednak na skupieniu, pracy umysłowej, bądź innych czynności w kuchni celem przygotowywania posiłku, wskazane jest by zastosować żarówkę o zimnej barwie, czyli takiej, której odcień wpada w błękit lub złamaną biel. Przy takim świetle ciężej jest zasnąć i zrelaksować się, co podbija efekt pobudzenia. 

W związku z tym nie zaleca się wykorzystywania światła o tej barwie do salonu przeznaczonego do odpoczynku.


W Q2Design projektowanie oświetlenia to jeden z najważniejszych punktów etapu projektowego, gdyż doskonale wiemy, jak istotny jest wpływ światła na nasze funkcjonowanie. Jeśli szukasz sposobów na aranżację swoich wnętrz, skontaktuj się z nami! Z nami stworzysz wnętrza Twoich marzeń!