NADZÓR AUTORSKI A INŻYNIERSKI – WYJAŚNIAMY RÓŻNICE

Kupując własne mieszkanie marzysz o pięknych wnętrzach, które będą odpowiadać na wszystkie Twoje potrzeby i wzbudzą w Tobie poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Dlatego decydujesz się na współpracę z architektem, oddając swoje mieszkanie w ręce ekspertów.

Czym jest nadzór autorski i inżynierski? Dlaczego warto powierzyć etap prac wykonawczych specjalistom? Odpowiadamy!

NADZÓR REALIZACJI PROJEKTU 

Prace wykończeniowe są naturalnym następstwem współpracy z projektantem. Proces projektowy kończy się przekazaniem dokumentacji projektowej, w skład której wchodzi część koncepcyjna i wykonawcza oraz jakościowe i ilościowe zestawienie materiałów i elementów wyposażenia. Dobrze wykonana dokumentacja projektowa powinna pozwolić na wykończenie wnętrz zgodnie z założeniami projektowymi bez zbędnych problemów. 

Wymaga to jednak dość sporej wiedzy o procesie realizacyjnym, a przede wszystkim czasu, który w pełni możemy poświęcić na czynności związane z wykończeniem mieszkania.

Wśród wspomnianych czynności możemy wymienić między innymi zamawianie materiałów, koordynacja i kontrola poprawności wykonywanych prac podczas realizacji projektu, ustalanie terminów z wykonawcami i dostawcami, pilnowanie dostaw, jak i odpowiadanie na pytania, które nie były możliwe do przewidzenia w trakcie procesu projektowego. Niejednokrotnie jest to związane z masą nerwów i błędami, skutkującym zbędnymi kosztami i wydłużonym czasem realizacji. 

Jest jednak wyjście, które pomoże nam spać spokojnie i zaoszczędzić czas – oddając ten etap w ręce specjalistów, możemy być pewni, że wszystko będzie “dopięte na ostatni guzik”, a nasze mieszkanie pod nadzorem osiągnie wymarzony efekt.

NADZÓR AUTORSKI 

Nadzór autorski jest najczęściej spotykaną formą nadzoru prowadzoną podczas prac wykończeniowych zaprojektowanych wnętrz w inwestycji. Dlaczego? 

Nadzór autorski może prowadzić architekt prowadzący. Skupiony jest przede wszystkim na sprawdzeniu zgodności realizacji robót z wykonaną dokumentacją projektową pod kątem kolorystycznym i materiałowym, czyli na wizualnym aspekcie prac wykończeniowych. Dodatkowo w trakcie nadzoru autorskiego, projektant w razie konieczności może wprowadzić rozwiązania zamienne, które również będą dopasowane do projektu.

To architekt, który wykonał projekt nadaje kierunek pracom wykończeniowym, by osiągnąć efekt zgodny z założeniami.

Jednakże, w tym przypadku, kwestie logistyczne pozostają po stronie inwestora.

NADZÓR INŻYNIERSKI 

Nadzór inżynierski jest szerszą formą współpracy niż nadzór autorski.

Zapewnia wykonanie w najlepszych technologiach i skupia się na detalach, których nie widać na pierwszy rzut oka, takich jak fugi, odpowiednie położenie płytek czy paneli. Dodatkowo zapewnia znalezienie wykonawców, wynegocjowanie najlepszych warunków współpracy, zamówienie materiałów, koordynowanie dostaw czy nadzór nad harmonogramem prac, co skutkuje brakiem dodatkowych kosztów i opóźnień w realizacji projektu.

Nadzór inwestorski może prowadzić go inżynier budowy, który jest obeznany z obowiązującym prawem budowlanym, jak i najnowszymi technologiami w zakresie wykończenia wnętrz, zatem możemy mieć pewność, że wykończenie naszego mieszkania będzie najwyższej jakości. Inwestor otrzymuje klucze do gotowego mieszkania.

CZY WARTO SKORZYSTAĆ Z NADZORU INWESTORSKIEGO?

Czy warto skorzystać z oferty nadzoru autorskiego i inżynierskiego? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Jednakże, co warto podkreślić, korzystając z usług ekspertów zyskujemy poczucie bezpieczeństwa, pewność jakości wykończenia, zgodność z projektem, brak nerwów i dodatkowych kosztów, ale przede wszystkim czas, dzięki czemu nie musimy zmieniać naszych codziennych harmonogramów.


NADZÓR AUTORSKI I INWESTORSKI W Q2DESIGN

W Q2Design kompleksowo realizujemy nasze projekty. Decydując się na naszą ofertę wykończenia wnętrz pod klucz, dostajesz w pakiecie nadzór autorski i inwestorski, dzięki czemu możesz spać spokojnie. Zadbamy o Twoje mieszkanie od projektu po jego realizację, a Ty otrzymasz klucze do gotowego mieszkania! Zaufaj ekspertom i zgłoś się do nas. 

Nie czekaj! Już dziś zrób krok ku spełnieniu marzeń o pięknych wnętrzach.