ROŚLINY WE WNĘTRZU – NATURALNE DODATKI, KTÓRE POPRAWIAJĄ SAMOPOCZUCIE

Nie od dziś wiadomo, że rośliny mogą mieć dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie. Dobrze dobrane, nie tylko stworzą niepowtarzalny klimat we wnętrzu, ale również pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie. Dlaczego warto otaczać się naturalnymi dodatkami we wnętrzu? Odpowiadamy!

ZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI ROŚLIN WE WNĘTRZACH

 

Liczne badania dowodzą, że rośliny mają zbawienny wpływ na poprawę kondycji psychicznej i fizycznej, poprzez choćby niwelowanie oddziaływania negatywnych warunków miejskich na nasz organizm. Nie tylko zaspokajają potrzeby estetyczne, ale przede wszystkim korzystnie wpływają na poprawę jakości powietrza. 

 

Rośliny posiadają właściwości oczyszczające powietrze, ale również zwiększające poziom wilgoci w powietrzu. Jest to niezwykle ważne, szczególnie dla osób żyjących w dużych aglomeracjach miejskich. Nagromadzenie w powietrzu szkodliwego dla nas smogu, o którym szczególnie w miesiącach jesienno – zimowych jest głośno, a także wielu innych szkodliwych czynników we wnętrzach biurowych czy domowych, stanowią wyzwanie dla naszych organizmów. Dodatkowo, już same materiały wykorzystywane obecnie w budownictwie, potrafią znacząco obniżyć wilgotność powietrza. Rośliny nie tylko pomogą oczyścić powietrze z zanieczyszczeń, ale także podniosą wilgoć, co zaprocentuje lepszym samopoczuciem. 

 

Jakie rośliny najlepiej do tego celu wybrać? Im większe rośliny, z większymi liśćmi, tym większa powierzchnia, z której może przedostawać się woda z rośliny do otoczenia. 

Paprocie, palmy, czy modne montery świetnie sprawdzą się w takich wnętrzach!

 

Poza oczywistymi właściwościami filtrującymi, rośliny mają również pozytywny wpływ na nasza psychikę. Nie od dziś wiadomo, że kontakt z naturą działa kojąco. 

Udowodniono, że pielęgnowanie roślin łagodzi fizyczne i psychiczne oznaki stresu, a poprzez swój zielony kolor, który kojarzy się ze zdrowiem, młodością i witalnością dodają nam energii.

Tym samym, wstawiając do wnętrza rośliny zwiększamy poczucie komfortu, bezpieczeństwa spokoju. Same korzyści!

Pielęgnowanie roślin przypomina nam także o tym, by bardziej dbać o siebie i nie zatracić się w codzienności. 

 

ROŚLINY JAKO NATURALNE DEKORACJE WE WNĘTRZACH

 

Rośliny spełniają również funkcje dekoracyjne we wnętrzu. Dzięki nim, możemy stworzyć przytulny klimat i ożywić przestrzeń, nadając jej indywidualnego charakteru. Dzięki różnorodności gatunków roślin doniczkowych dostępnych na rynku możemy stworzyć aranżację najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom.

 

Poza roślinami, które same w sobie są już niezwykle dekoracyjne, dodatkowe walory stanowią różnego rodzaju doniczki czy osłonki, które mogą być nieoczywistym dodatkiem we wnętrzu.

Stosowanie zielonych ścian, czy specjalnych ścianek do zawieszenia doniczek, możemy uzyskać efekt, który nie tylko będzie dobrze wyglądać, ale także stanie się swoistym zielonym filtrem na szkodliwe związki lotne. 

 

MOTYWY KWIATOWE W ARANŻACJI WNĘTRZ

 

Żywe rośliny to nie jedyny sposób na ciekawy dodatek do wnętrza. Motyw roślinny może pojawić się także w inny sposób. Częstym wyjściem jest zastosowanie w przestrzeni tapety w kwiatowy czy roślinny wzór, który z powodzeniem zastąpi nam dekoracyjne funkcje roślin. To także idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie przepadają lub nie mają czasu dbać o rośliny w domowym zaciszu.

 


Zajrzyj do naszego portfolio i sprawdź jak wykorzystujemy rośliny we wnętrzu. Koniecznie daj nam znać pod naszym postem na facebook’u czy też lubisz zieleń we wnętrzach! 🙂