Odbiór mieszkania od dewelopera – jak to zrobić dobrze?

Odbiór lokalu od dewelopera to kulminacyjny punkt procesu zakupowego nieruchomości, któremu często towarzyszy niepotrzebny stres, niepewność oraz wiele pytań, na które ciężko znaleźć odpowiedzi. Wielokrotnie jest to jeden z najbardziej stresujących momentów w procesie zakupowym własnego mieszkania czy domu. Zatem, jak przejść przez ten krok sprawnie, bezpiecznie i na czym należy się skupić?

Odbiór techniczny mieszkania

Odbiór techniczny mieszkania polega na dokładnym sprawdzeniu zestawu technicznych parametrów zakupionego lokalu. Jest to niezwykle istotne, by dobrze sprawdzić wszystkie elementy, gdyż przeoczenie pewnych niedociągnięć będzie wiązało się z koniecznością ich naprawy we własnym zakresie oraz na własny koszt (na późniejszym etapie).

Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka lokal nie wzbudza naszych zastrzeżeń, należy pamiętać, że nie wszystko co jest istotne jest widoczne od razu. Rysy czy pęknięcia są widoczne w świetle dnia i każdy je zauważy. Ale co z tymi ewentualnymi drobnymi wadami, które “nie wprawione oko” może przeoczyć? 

Tu przydatna może okazać się pomoc specjalisty. Warto polegać na osobie, która się na tym zna i ma “na swoim koncie” niejeden odbiór mieszkania, zatem doskonale wie na co zwracać uwagę.

Samodzielny odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania możemy przeprowadzić samodzielnie. Należy jednak dobrze się do tego przygotować. Na co zwrócić uwagę? Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Dobrym pomysłem jest przygotowanie listy największych i najczęstszych błędów popełnianych przez deweloperów. Można się tutaj wspierać źródłami internetowymi, który obfituje w tego typu informacje. Warto postawić też na rozmowę z bliskimi i znajomymi, którzy mają to już za sobą i posłuchać ich historii – na co nie zwrócili wcześniej uwagi, a okazało się istotne, jakich błędów polecają unikać, na co teraz zwróciliby uwagę. Takie rady są niezwykle cenne, gdyż niejednokrotnie pewne istotne rzeczy nie przyjdą nam do głowy, szczególnie, kiedy z odbiorem wiążą się silne emocje.

Następnie umów się z deweloperem na odbiór mieszkania. Postaraj się zaplanować wizytę w lokalu tak, by było w nim jak najwięcej naturalnego światła. Słońce może okazać się naszym sprzymierzeńcem – w naturalnym świetle o wiele łatwiej jest nam dojrzeć ewentualne wady lokalu.

Sprawdź dokładnie każdą płaszczyznę lokalu. Od podłóg, przez ściany, sufity (tynki, wylewki), czy są zachowane kąty proste, piony i poziomy, a także zweryfikuj stan stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacje. Nie bój się zwrócić uwagi deweloperowi nawet na najdrobniejsze usterki. Pamiętaj, że to co nie zostanie naprawione na tym etapie, będzie kolejnym kosztem do poniesienia przez Ciebie w późniejszym czasie. 

Narzędzia pomocne przy sprawdzaniu stanu mieszkania

Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne zweryfikowanie stanu mieszkania, możesz skorzystać z kilku pomocnych narzędzi. 

Przede wszystkim pamiętaj, by zabrać ze sobą prospekt informacyjny, czyli dokument zawierający wszelkie ważne informacje na temat inwestycji – od informacji na temat gruntu po standard prac wykończeniowych, do których zobowiązał się deweloper. Prospekt informacyjny jest nieodłączną częścią każdej umowy deweloperskiej. Pamiętaj również, by zabrać ze sobą rzut i plan mieszkania. Te dokumenty pozwolą Ci zweryfikować między innymi prawidłowe rozmieszczenie gniazd elektrycznych, włączników światła czy wymiarów poszczególnych pomieszczeń.

Jeśli chodzi o same narzędzia możesz przygotować poziomicę i kątownik , miarkę lub dalmierz, czujnik napięcia oraz latarkę. Prawidłowy odbiór wymaga posiadania zestawu narzędzi zgodnych z normą, gdyż w przypadku ich niezastosowania deweloper może kwestionować nasze wskazania. Należą do nich:

 • poziomica 2m
 • kątownica 1×1,
 • szczelinomierz
 • dalmierz/miara
 • anemometr (do pomiaru wentylacji)
 • wilgotnościomierz (do pomiaru wilgotności posadzek i ścian)

Zaufaj doświadczeniu – czyli odbiór mieszkania przez specjalistę

Bez względu na to jak dużo czytałeś i ile godzin starałeś przygotować się na ten dzień, kiedy w końcu odbierzesz klucze do własnych czterech kątów, może okazać się, że to wciąż za mało. Warto powierzyć ten temat specjalistom, którzy wiedzą na co zwrócić uwagę i posiadają normowy sprzęt pozwalający na jednoznaczną weryfikację usterek i zajmą się tym tematem za Ciebie. Dlaczego? Daje Ci to gwarancję, że proces zakończy się pozytywnie, i zapewni spokój, jak również, bazując na fachowym odbiorze, będziesz w stanie wyegzekwować poprawki i uniknąć dodatkowych kosztów na etapie wykańczania mieszkania.

Odbierz mieszkanie od dewelopera z Q2Design

W naszej pracowni dbamy kompleksowo o naszych klientów. Staramy się, by na każdym kroku czuli się bezpiecznie, spali spokojnie i czerpali przyjemność z przygotowywania wymarzonej przestrzeni do życia.

Dlatego mamy możliwość uczestniczyć z Tobą w odbiorze lokalu od dewelopera. 

Nasz ekspert zarówno posiada niezbędne wykształcenie, jak również doświadczenie zdobyte w trakcie pracy u dewelopera przy przekazywaniu mieszkań klientom. Znajomość przepisów i norm budowlanych pozwala mu wychwycić wszelkie niezgodności projektowe, błędy wykonawcze oraz próby ich maskowania. W Twoim imieniu dokonamy profesjonalnej oceny stanu mieszkania, posiłkując się specjalistycznym sprzętem, a Ty nie będziesz musiał się o nic martwić!

Jak to wygląda?

Całość oceny zajmuje od 1 do 3 godzin, w zależności od wielkości lokalu i standardu jego wykończenia. 

Co gwarantujemy?

 1. Sprawdzenie jakości tynków oraz geometrii, czyli kątów i płaszczyzny.
 2. Sprawdzenie powierzchni sufitów – ich płaszczyzny i poziomu.
 3. Weryfikacja jakości wylewki oraz geometrii – kątów, płaszczyzn i dylatacji.
 4. Dokładnie oglądamy stolarkę okienną i drzwiową – testujemy jej szczelność, możliwości występowania porysowanych szyb lub futryn.
 5. Sprawdzamy instalację hydrauliczną, kanalizacyjną oraz centralnego ogrzewania.
 6. Z nami nie musisz się martwić o jakość parapetów wewnętrznych i zewnętrznych, jak również elementów zewnętrznych mieszkania jak balkon, elewacja, czy barierki.
 7. Jeśli posiadasz garaż lub komórkę lokatorską – o nią też zadbamy!
 8. Testujemy wentylację oraz nawiewniki okienne jak również wykonania otworów drzwiowych.

Na życzenie inwestorów możemy sporządzić protokół odbioru, a także podpowiedzieć, które z wad są istotne i jakie niosą ze sobą konsekwencje, a które stanowią jedynie “kosmetykę” i można je poprawić na etapie wykańczania lokalu.

Zgłoś się do nas i wspólnie zadbajmy o najwyższą jakość wykończenia Twojego mieszkania!